Město Velká Bystřice

Oficiální informační portál
18.1.2022
 

Vyhledávání

Výstava obrazů Barbory Dohnalové

dohnalová gz
Anotace:Vernisáž výstavy se koná v sobotu 29. ledna v 17:30 hod.
Místo konání:Velká Bystřice, galeriezet,
Podřazené akce:
Datum konání:29.1.2022 až 24.3.2022 od 17:30 do 18:00 hodin
Tematická kategorie:Výtvarné umění - malířství, výtvarné umění
Více informací na:www.galeriezet.cz
Pořadatel:Město Velká Bystřice a galeriezet

Podrobný popis:

Barbora je malířkou a ilustrátorkou, která také užívá pseudonymu Barbara von Grim. Je absolventkou magisterského studia v malířském ateliéru profesora Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze. V posledních letech se zabývá především technikou akrylové malby na plátně, často v kombinaci s olejomalbou. Užívá především menších a středních formátů. Mimo malbu tvoří také perokresby a ilustrace, jež doplňují několik knižních publikací.

Tématem, který ji nejvíce zajímá je především malba interiérů, monumentálních knihoven, ale také lesa, přírody a nebe. Fascinuje ji dopad slunečního svitu do pokoje a hru stínů a ostrých světel, které tam způsobuje. Snaží se tyto jevy světel a stínů vypozorovat a zaznamenat je ve své malbě. Téma se postupem času mění a vyvíjí, od téměř realistických knihoven se dostává ven do krajiny, kde zasazuje situace a předměty které tam zcela nepatří a tvoří zajímavý bod na obraze. Snaží se vystihnout atmosféru klidu, nostalgie i jakési tiché osamělosti, melancholie, která provází její tvorbu již od studií na Akademii výtvarných umění v Praze. Jinak se malba dá nazvat též „snová“, často vychází z podvědomí a téma se vyvíjí až postupem přidávání vrstev na obraze. Některé prvky práce jsou srovnatelné s hnutím surrealismu.

Na obrazech většinou nevyobrazuje lidské postavy, avšak dotek lidské přítomnosti lze vycítit ze samotné architektury, či nábytku, oblečení a jiných předmětů vytvořených rukou člověka. Barbořina malba je úzce spojena také s literaturou. Nálada a prostředí často souvisí s knihami, které zrovna čte. Jedná se hlavně o inspiraci Stephenem Kingem, Agathou Christie, J. K. Rowling, či H. P. Lovecraftem, tedy autory pracující s čistou fantasií, mystikou a atmosférou plnou tajemna.


 
load