Nový systém svozu SKO od 1. 1. 2026
Proč dochází ke změně?
- Roste legislativní tlak na snížení množství odpadu ukládaného na skládky. Od r. 2030 bude skládkování zcela zakázáno.
- Obce jsou zákonem o odpadech tlačeny ke snižování množství směsného odpadu a zlepšení třídění. Za překročení stanovených limitů budou obce finančně postihovány.
Co se změní?
- Nový poplatek se odvíjí od objemu nádoby přistavené k výsypu/vývozu (60 l, 120 l, 240 l, 1100 l). Poplatek bude odvádět vlastník nemovitosti určené k bydlení za všechny osoby, které v nemovitosti fakticky bydlí bez ohledu na jejich trvalý pobyt. Zákon o místních poplatcích nestanoví žádná osvobození od poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci, platit tedy budou i senioři a děti.
Označení popelnic čipy
- Každá popelnice bude označena čipem a QR kódem. Čipování popelnic provede svozová firma Recovera v průběhu září 2025. Každá domácnost má nárok na očipování maximálně dvou nádob (60 l, 120 l, 240 l, 1100 l) v libovolné kombinaci.
Proč čipování?
- Čipy umožňují jednoznačně identifikovat odpadové nádoby a jejich majitele. Při svozu odpadu je automaticky evidován výsyp. Podrobnější informace k čipování najdete v samostatné článku dále.
Ohlašovací registrační formulář pro úhradu místního poplatku za odkládání KO z nemovité věci Typ: PDF dokument, Velikost: 103.33 kB