Turistické cíle a turistické trasy

památník u cesty

Tipy na výlety

Turistické trasy:

Městem prochází žlutě značená turistická trasa. Začíná nedaleko olomouckého hlavního nádraží a sleduje tok řeky Bystřice. Před obcí Bystrovany je umístěna pamětní tabule americkým letcům s připomínkou největší letecké bitvy 2. světové války na našem území. Nedaleko od tohoto místa je fort č. IV – součást olomouckého tereziánského opevnění (armádní objekt veřejnosti nepřístupný). Přes obec Bystrovany a bývalý třešňový sad, nyní zahrádkářskou kolonii, směřujeme k západnímu okraji Velké Bystřice. Zde trasa prochází přes chráněný krajinný prvek – Kapitulní park. Městem pokračuje nedaleko centra se Zámeckým náměstím (zámek, kulturní a informační centrum, radnice,…), kolem vlakové zastávky ČD (východisko zeleně značené trasy). Na východním konci města vstupuje do přírodního parku Údolí Bystřice. Přes chatovou osadu „Burk“ nás přivádí do Mariánského Údolí. Kolem areálu někdejšího výrobce sporáků Moravia – dnes firmy MORA – Gorenje a Honeywell) k vlakové stanici Hlubočky – Mariánské Údolí. Trasa měří 11 km. (Velká Bystřice – Olomouc 7 km, Velká Bystřice – Mariánské Údolí 4 km).

Zeleně značená turistická trasa. Začíná u vlakové zastávky ve Velké Bystřici a vede údolím Lošovského potoka, kolem vodní nádrže přes chatovou osadu „Deštníky“ na rozcestí Pod Lošovem (křižovatka s modrou trasou z Mariánského Údolí na Svatý Kopeček). Zelená trasa pokračuje rovně přes Radíkov na Posluchov do Mariánského údolí, kde končí u vlakové stanice.

ikona souboruInformativní letáček o městě Velká Bystřice s mapkou (není určeno pro tisk).
ikona souboruPrezentace o městě (není určeno pro tisk).

Turistické cíle:

Kulturní a informační centrum

Expozice hanáckých krojů

Je umístěna v západním křídle zámku (vstup z kulturního a informačního centra). Expozice byla otevřena v květnu 2013 v rámci Česko Polského projektu „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané“. V expozici je možno shlédnout hanácké (blaťácké) kroje a krojové součásti ze soukromých sbírek, fundusu folklorního souboru Haná a depozitáře Vlastivědného muzea v Olomouci. K expozici hanáckých krojů byla vydána turistická vizitka č. 2684 a sběratelské razítko.

Galeriezet sídlí v tzv. západním křídle velkobystřického zámku, od něhož pochází také název samotné galerie. Vznikla jako prostor pro umělecká setkávání a kulturní dialog. Primárně slouží k podpoře výstavní činnosti zaměřené zejména na prezentaci nezávislých předních tvůrců současného umění (malířství, kresba, grafika, sochařství, fotografie, videoart...), a to jak z ČR, tak ze zahraničí a k podpoře mladých talentovaných tvůrců. Frekvence výstav 6x v roce. V rámci výběru výtvarníků jsou preferování ti, kteří se svou tvorbou snaží na jedné straně ctít výtvarné řemeslo, uměleckou a hodnotovou tradici a na straně druhé interpretují aktuální reflexi člověka nad sebou samým a světem, ve kterém žije, v kontextu vývoje současného umění. Galeriezet organizuje také besedy, koncerty vážné, jazzové a alternativní hudby, čtení poezie. pod záštitou města požádá pravidelné workshopy a plenérová setkání malířů, sochařů, fotografů atd.

Odkaz na webové stránky galeriezet: http://www.galeriezet.cz/uvodni-stranka

 10_Muzeum hanáckého kroje

Hanácký svatební koláč

Hanácký svatební koláč

 
expozice hanáckého kroje

expozice hanáckého kroje

 
expozice hanáckého kroje

expozice hanáckého kroje

 
velikonoční stůl

velikonoční stůl

 
 
Vytvořeno 23.2.2021 13:19:13 | přečteno 3215x | martina.skalova
load