Tisková zpráva Lidový rok® 2020

Lidový rok 2020

Ve Velké Bystřici proběhl ve dnech 4. – 5. 9. 2020 další ročník mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok®.


Na letošní rok pořadatelé původně připravovali jubilejní 30. ročník, kterému měla být bohatým programem přizpůsobena i dramaturgie. Tyto plány bohužel vzaly v souvislosti s pandemií onemocnění Covid 19 za své. Dlouhou dobu nebylo jasné, zda vůbec bude možno festival realizovat. Po předprázdninovém rozvolnění vládních opatření bylo nakonec v organizačním štábu rozhodnuto, že se festival uskuteční a to ve zkrácené podobě, jako mimořádný 29 a ½. ročník. Zároveň bylo zřejmé, že nebude možné přivítat divácky atraktivní soubory ze vzdáleného zámoří či Asie. Pro velký výpadek v nácviku rovněž nebyla uskutečnitelná vystoupení dětských folklorních souborů, jelikož děti nezkoušely od března a ve svých kolektivech se nesetkaly prakticky po celé prázdniny.
Pozvání pořadatelů k účinkování tak v letošním roce přijaly folklorní soubory Górol z Mostů u Jablunkova, Jasénka ze Vsetína, Olšava z Uherského Brodu a domácí Haná a Str.Haná Velká Bystřice a dále lidové muziky a sbory Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem, Musica Folklorica z Velké nad Veličkou, Šmykňa z Ostravy a Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce. Punc mezinárodního statutu festivalu potvrdil svou účastí folklorní soubor Nadšenci ze slovenského Trenčína.

Festival byl zahájen v pátek, netradičně v duchu svingu a jazzu, skvělým koncertem Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers s názvem „Nejkrasší kusy repertoiru“. Jeho podtitulem bylo „i folkloristé milují sving a jazz“. Zaplněný amfiteátr častými potlesky oceňoval vynikající muzikantské výkony i charizmatický projev hlavního protagonisty Ondřeje Havelky. Diváci odcházeli navýsost spokojeni po skvělém hudebním zážitku.

Hlavním festivalovým dnem byla sobota. Již od 9 hodin měli návštěvníci na Zámeckém náměstí možnost navštívit jarmark lidových řemeslníků (kovář, předení, stříhání ovcí...) a výrobců regionálních produktů (hanácké koláče, burčák, minipivovary...). Po celý den byly návštěvníkům k dispozici stánky s bohatým občerstvením a  nechyběly ani pouťové atrakce.
Od 10 hodin dopoledne zpestřovala volná vystoupení souborů na piazzettě před Kulturním domem Nadační. Před polednem přijali vedoucí a představitele hostujících souborů pánové Marek Pazdera, starosta města a Ivo Slavotínek, místostarosta města.

Na 15. hodinu byl připraven hlavní festivalový pořad pod tradičním názvem „Debe decke tak belo“. Slavnostního zahájení se spolu s představiteli města Velká Bystřice zúčastnil poslanec Parlamentu ČR Marian Jurečka.
Domácí seniorský soubor Str.Haná přivítal na Hané vzpomínkovým pásmem „Tanečke z trohlečke“ a potom už se na festivalovém pódiu v pestrém sledu střídal folklor gorolský, valašský, slovácký i slovenský.

Novým a zajímavým počinem byl hudební pořad, který byl pro festival Lidový rok připraven ve spolupráci s Rádiem Proglas. Navazoval na hitparádu „Folklorní sedmička“ a představil čtveřici nejúspěšnějších účastníků této relace: Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem, soubor Musica Folklorica z Velké nad Veličkou, muziku Šmykňa z Ostravy a Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce. Pořad dramaturgicky připravila a uváděla redaktorka Rádia Proglas Kateřina Kovaříková. Rádio Proglas zajišťovalo pro své posluchače z Velké Bystřice i mimořádný přímý rozhlasový přenos tohoto pořadu.

Hlavním hostem sobotního večera bylo taneční divadlo BUFO Praha. Před jeho vystoupením ještě diváky krátce naladila humorná čísla z repertoáru souborů Górol, Olšava, Nadšenci a Haná.

Taneční divadlo BUFO, jehož název v sobě skrývá zkratky slov budoucnost folkloru, patří k nejoriginálnějším neprofesionálním tanečním souborům v tuzemsku. Jako hlavní výrazové prostředky preferuje techniky čerpající z pantomimy, výrazového tance, ale také z lidového tance a to nejen českého a moravského, ale i různých evropských zemí. Černý humor, sarkasmus a ironie byly základními prvky, kterými soubor oslovil i diváky na festivalu Lidový rok.

Poslední minuty vystoupení souboru BUFO i celého letošního Lidového roku se sice opět neobešly bez dešťových kapek, ale byla to už jen drobná piha na kráse tohoto mimořádného ročníku, ve kterém se pořadatelům, přes všechny obtíže, podařilo sestavit kvalitní a pestrý program. Ten byl kromě tanečních, hudebních a pěveckých vystoupení doprovozen i pěknou výstavou v bystřické „galeriiezet“. Své obrazy zde pod názvem „Doteky“ vystavoval renomovaný romský tvůrce Tibor Červeňák.

Mezinárodní folklorní festival Lidový rok pořádá město Velká Bystřice ve spolupráci s folklorním souborem Haná a Hanáckým folklorním spolkem. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Olomoucký kraj je zároveň hlavním finančním podporovatelem festivalu.
Dalšími sponzory jsou společnosti Strabag, Elpremont, MAKRO, Nutrend, Hotel Zámek, EGT, Agrospol, Ferona, FTP Plastics, Česká spořitelna, Florcenter, Rostislav Simkovič,  TescoSV, INPOL, Ditana, Seko a Čeroz.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas Olomouc, Rádio Haná, Rádio Proglas a TV Noe.

Řádný, jubilejní XXX. ročník Lidového roku je plánován na 3. až 5. září. 2021.


Vytvořeno 16.9.2020 16:45:09 | přečteno 190x | petr.nakladal
load