Tisková zpráva z mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok® ve dnech 2.– 4. 9. 2016

Lidový rok 2016

XXVI. ročník mezinárodního folklorního festivalu pod názvem Lidový rok® se uskutečnil ve dnech 2. – 4. září 2016 ve Velké Bystřici. Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr zemědělství Marián Jurečka a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Mezinárodní folklorní festival letos nakročil do druhého čtvrtstoletí své existence. Lidový rok® znají folklorní kolektivy ve více jak 50 zemích světa. Festival je zaměřen na tradiční lidovou kulturu a soubory na něm předvádějí ve svém programu v jevištní podobě výroční zvyky a obyčeje svých regionů. Letos se k této pestré společnosti přidal indonézský soubor STKIP Sebelas April ze západní části Jávy, z městečka Dugi Rat od oblíbeného chorvatského Jadranu nás navštívil soubor Dalmacija.

Velká Bystřice již od pátečních ranních hodin žila přípravami na mezinárodní folklorní festival. Předpremiérou samotného festivalu byl v páteční podvečer koncert populární bejbypankové kapely Kašpárek v rohlíku. Následně přímí aktéři valašského filmu Děda uvedli slovem příběh o historii, zvyklostech a původních řemeslech současného i dobového Valašska.

V sobotu oficiálně zahájil úderem 14 hod. MFF Lidový rok® starosta města Velká Bystřice Marek Pazdera. Účastníky festivalu pozdravili významní hosté - Jiří Sobotka, předseda vlády, Jiří Dientsbier, ministr pro lidská práva, Martin Tesařík, senátor, Jiří Zemánek, poslanec PS. Otevřeli tím sérii vystoupení dětských folklorních souborů včetně zahraničních - mládežnického Sílešánka od Nitry a Jedľoviny z Kysúc. Bezprostřednost dětského pěveckého a tanečního projevu byly neklamným znamením, že lidové tradice oslovují i novou, nejmladší generaci, která na rozdíl od těch dřívějších už zcela vyrůstá ve světě IT technologií.

Ve večerním programu „V dobrym zme se zešli“ excelovali se svými vystoupeními domácí soubory a zahraniční hosté, kteří sklidili od diváků nadšené ovace. Koncert Kelt Grass Bandu ze Stránského se závěrečným ohňostrojem byl příjemnou tečkou druhého festivalového dne.

Nedělní část festivalu byla zahájena mší svatou v kostele Stětí Sv. Jana Křtitele a pokračovala koncertem lidových muzik na náměstí. Odpolední festivalový program uvedl v hanáckém dialektu Jiří Vrba z Němčic a předal slovo ministru zemědělství Mariánu Jurečkovi, který společně s vedením města Velká Bystřice vyhlásil výsledky soutěže „O nejkrásnější okno, předzahrádku, část ulice.“ Programová část pokračovala vystoupením folklorních souborů dospělých. Vyvrcholením odpoledne a celého festivalu bylo závěrečné vystoupení indonéského souboru, který nadchnul bystřické publikum.

Závěrečné poděkování patří všem, kteří přispěli k tomuto významnému folklornímu svátku.

Festivalové programy probíhaly v amfiteátru v Zámeckém parku a na Zámeckém náměstí. Po všechny festivalové dny byla zpřístupněna v Kulturním a informačním centru Velká Bystřice stálá expozice hanáckých krojů a krojových součástí, v galeriizet v západním křídle zámku výstava objektů a kreseb ze soukromé sbírky Pavla Konečného Hlavy. Na Zámeckém náměstí v rámci jarmarku proběhla světová premiéra originální velkobystřické cukrovinky Drásalovy hubance. Nechyběla nabídka z tradiční hanácké kuchyně v bystřických restauračních zařízeních, bohatý stánkový prodej i pouťové atrakce. 

Festival pořádá Město Velká Bystřice ve spolupráci s folklorním souborem Haná a Hanáckým folklorním spolkem. Od roku 2004 je dramaturgem festivalu Josef Langer, vedoucí FS Haná Velká Bystřice. Letošní ročník finančně podpořil Olomoucký kraj, Ministerstvo zemědělství, další sponzoři a partneři projektu. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Haná, Rádio Proglas a Olomoucký deník.

Mgr. Martina Žbánková
Kulturní a informační centrum Velká Bystřice
Zámecké náměstí 775
783 53  Velká Bystřice
tel. 734 236 506
e-mail:
kic@muvb.cz

 

TZ

Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
Lidový rok 2016

Lidový rok 2016

 
 
Vytvořeno 4.9.2016 18:09:35 | přečteno 571x | martina.skalova
load