Tisková zpráva k XXIV. ročníku mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok Velká Bystřice 2014

Lidový rok 2013

Folklorní festival Lidový rok se koná v rámci celoročního cyklu akcí „Hanácký rok v Bystřici“ .

XXIV. ročník mezinárodní přehlídky  folklorních souborů a skupin pod názvem ikona souboruLIDOVÝ ROK VELKÁ BYSTŘICE 2014 se uskuteční ve dnech 5. – 7. září 2014 ve Velké Bystřici. Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, senátor Martin Tesařík a poslanec Martin Novotný.

Folklorní festival Lidový rok se koná v rámci celoročního cyklu akcí „Hanácký rok v Bystřici“ a je jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí nejen ve městě, ale i v rámci celého olomouckého regionu. Je přehlídkou písní, tanců, muziky i zvyků a obyčejů, které soubory přivážejí ze svých domovů a rodného kraje, aby je předvedly všem příznivcům lidového umění, kteří se ve Velké Bystřici scházejí. Koná se v zánovním amfiteátru v Zámeckém parku a na přilehlém Zámeckém náměstí.

ikona souboruMezinárodní přehlídky se zúčastní soubory ze všech hlavních folklorních oblastí Moravy a zástupci českých regionů. Pro diváky bude jistě velmi atraktivní vystoupení zahraničních souborů. Z daleké Kostariky se představí soubor Grupo de Proyección Folklórica GÜITITE & K-LEO, Slovinsko zde bude reprezentovat soubor KUD GRIFON. Večerní program doplní skupina tanečního humoru Všetečníci z Bratislavy. Tomuto programu bude ještě předcházet koncert slovenské folk-rock-popové skupiny HRDZA. Večer bude zakončen bohatým ohňostrojem. Festivalové neděli bude společně s programem dospělých souborů vévodit komponovaný program Hanácká DOŽATÁ, který vyvrcholí ukázkou výmlatu na historické mlátičce Wichterle & Kovařík z roku 1937.

Po všechny festivalové dny bude zpřístupněna v Kulturním a informačním centru stálá výstava na téma Lidové kroje Hané, v galeriizet v západním křídle zámku můžete shlédnout výstavu obrazů Šárky Chlupové „Cestou kříže", v cukrárně Galerie proběhne výstava Tomáše Lenocha pod názvem Blízká setkání v dokumentární fotografii. Od soboty bude v prostoru Zámeckého náměstí připraven jarmark lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.

Festival pořádá město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, folklorním souborem Haná, za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Finančně festival podpořili Ministerstvo zemědělství ČR a Olomoucký kraj a další sponzoři. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Haná, Olomoucký deník a časopis FOLKLOR a další.

ikona souboruP r o g r a m  f e s t i v a l u:

Pátek 5. září 2014
17:00 Vystoupení zahraničních souborů v Mrsklesích
20:00  Hradišťan: O SLUNOVRATU - filmová projekce v amfiteátru

Sobota 6. září 2014
13:30 Přivítání vedoucích a zástupců souborů starostou města
14:00 Program dětských folklorních souborů
16:00 Vystoupení DFS v domě s pečovatelskou službou
17:30 Seminář vedoucích DFS s lektory
18:00 HRDZA - koncert slovenské folk-rockové skupiny

19:30 „V DOBRYM ZME SE ZEŠLI“ – večerní festivalový program se zahraničními soubory a skupinou tanečního humoru VŠETEČNÍCI z Bratislavy
21:30 Ohňostroj

Neděle 7. září 2014
9:00 Mše svatá v kostele Stětí sv. Jana Křtitele
10:00 Hrajeme pro vás - nedělní dopoledne s lidovými muzikami na Zámeckém náměstí
13:00 Hanácká DOŽATÁ se soubory Klas, Mladá Haná, sborem Rovina a spolkem Větřák Pivín
14:00 Vyhlášení výsledků soutěže „O nejkrásnější okno a předzahrádku“
14:15 „DEBE DECKE TAK BELO“ – program dospělých FS a zahraničních hostů

Po oba dny: ŘEMESLNÝ JARMARK na Zámeckém náměstí
Program doplňují pouťové atrakce a bohaté občerstvení

Mgr. Martina Žbánková 
Kulturní a informační centrum Velká Bystřice
Zámecké náměstí 775
783 53  Velká Bystřice
tel. 734 236 506
e-mail:
kic@muvb.czVytvořeno 17.7.2014 13:31:35 | přečteno 942x | martina.skalova
load