Město Velká Bystřice

Oficiální informační portál
30.11.2021
 

Vyhledávání

Lidový rok 2011

Rok 2010

XX. ročník folklorního festivalu

Folklorní festival LIDOVÝ ROK ve Velké Bystřici má letos více důvodů k oslavám. Vstoupil do jubilejního XX. ročníku a poprvé se uskuteční v úplně nových prostorách amfiteátru a na přilehlém nově zrekonstruovaném Zámeckém náměstí. Jedná se o jednu z největších folklorních akcí olomouckého regionu, která během uplynulých let hostila celou řadu domácích i zahraničních souborů.
V sobotní odpolední části programu se předvede divákům dvanáct dětských souborů a muzik. Region Haná představí domácí soubory Čekanka a  Krušpánek a muziky Kanafaska a Záhorská muzika. Jižní moravský region bude reprezentovat soubor Děcka z Buchlovic s cimbálovou muzikou Slunovrat, Valašsko zastupuje Bartošův dětský folklorní soubor ze Zlína, Slezsko soubor Hlubinka z Ostravy a folklor jižních a středních Čech přiveze do Velké Bystřice dětský folklorní soubor Kytice z Prahy. Vše zpestří svým vystoupením dětské zahraniční  soubory Hel’pančok  ze slovenské Hel’py a Szilli  z Maďarska.
Večerní festivalové setkání s domácími a zahraničními folklorními soubory, muzikami a hosty s názvem V dobrym zme se zešli má skutečně hvězdné obsazení. Vystoupí Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ z Brna, cimbálová muzika HRADIŠŤAN s Jiřím Pavlicou, folklorní soubor GAUDEAMUS VŠE v Praze a indonéský JAWA BARAT ze západní Jávy, který kromě sundských písní a tanců přiváží s sebou i tradiční divadlo s dřevěnými loutkami wayang golek Ajen. Festivalovou sobotu zakončí velký ohňostroj.

 XX. ročník Lidového roku přinese řadu novinek. V neděli dopoledne se pořádá historicky první velké setkání krojovaných Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem.  Po slavnostní mši projde centrem  města  krojovaný průvod Hanáků do amfiteátru, kde se účastníci z více jak dvaceti míst Hané představí divákům v krátkých vystoupeních. Součástí setkání bude i snaha o rekord v kategorii Nejvíc krojovaných Hanáků zpívá píseň Či só hode,“ říká ředitelka festivalu Jarmila Mojžíšová.

 Vodpoledním programu folklorních souborů dospělých se přidá k FS Gaudeamus Rusava z Bystřice pod Hostýnem, Salajka z Dambořic, Vrtek z Opavy a domácí soubory  Haná, Mladá Haná a Kanafaska.
Návštěvníci festivalu budou mít dále možnost spatřit v nově zrekonstruovaném západním křídle zámku výstavu „Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy“ a výstavu fotografií věhlasného fotografa  Jindřicha Štreita „ Lidé a čas“. V cukrárně Galerie bude dále po dobu festivalu otevřena výstava „Helena Lisá – KERAMIKA“. Místní  restaurace budou nabízet ve svých jídelníčcích během festivalu tradiční hanácká jídla a v prostoru Zámeckého náměstí bude připraven JARMARK lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.

 Jsme velmi pyšní, jakou popularitu má v našem městečku pokračování a navázání na tradice našich předků. Díky dotačním prostředkům z Regionálního operačního programu (ROP) – Střední Morava se nám letos splnil sen o důstojných prostorách pro tuto přehlídku a věřím, že i Vám se bude u nás líbit“, zve na festival starosta města Marek Pazdera.

ikona souboruPlakát

ikona souboruBrožura

Reportáž ČT (čas 11:20)

Folklorní magazín ČT (čas 14:40)

V rámci jubilejního XX. ročníku FF LIDOVÝ ROK se v neděli 5. září 2010 ve Velké Bystřici uskutečnilo historicky první Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje. Jeho pozvání přijalo na 30 krojovaných souborů, skupin, muzik i jednotlivců z nejrůznějších míst tohoto nejrozsáhlejšího moravského folklorního regionu.

„Pravidelně se zúčastňuji tradičního Hanáckého bálu v Olomouci, který pořádá několik folklorních souborů z okolí Olomouce. Vím ale, že v celém našem kraji je mnohem víc takových kolektivů. Napadlo mě pozvat všechny ke společnému setkání. Příhodným pro něj se jevila Velká Bystřice, kde byl právě otevřen zbrusu nový amfiteátr“, říká krajský hejtman Martin Tesařík.

Program začal slavnostní nedělní mší, po které se účastníci pestrým průvodem s obecními i souborovými prapory přesunuli do amfiteátru, kde se soubory představily v krátkých vystoupeních. Na závěr Martin Tesařík přijal vedoucí jednotlivých skupin na bystřickém zámku, aby jim poděkoval a jejich prostřednictvím předal každému účastníku účastnický list a speciálně vyraženou pamětní minci.

Celé akci byli přítomni komisaři agentury Dobrý den z Pelhřimova, kteří nakonec napočítali celkem 517 krojovaných Hanáků a Hanaček, od dětí v kočárku po seniory, a mohli tak osvědčit zapsání rekordu v největším počtu krojovaných Hanáků zpívajících společně píseň „Či só hode“.

„Věřím, že vydařeným 1. ročníkem, jehož organizace se Velká Bystřice skvěle zhostila, byl položen základ nové tradice. V příštích letech by se Hanáci měli potkávat pokaždé na jiném místě po celém Olomouckém kraji“, uzavírá Martin Tesařík.

15.7.2018 15:26:07 | přečteno 416x | petr.nakladal
 
load