Město Velká Bystřice

Oficiální informační portál
4.12.2021
 

Vyhledávání

Lidový rok 2008

Rok 2007

XVIII. ročník folklorního festivalu

První zářijový víkend v hanáckém městečku Velká Bystřice patřil 18. ročníku folklorního festivalu LIDOVÝ ROK, jehož hlavním pořadatelem je město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, Kulturním střediskem Velká Bystřice a folklorním souborem HANÁ Velká Bystřice.

Festival se konal za podpory Ministerstva kultury, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Olomouckého kraje. Záštitu nad ním převzali ministr vnitra Ivan Langer, senátor Adolf Jílek, poslanci PS Parlamentu ČR Tomáš Kvapil a Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a jeho 1. náměstek Pavel Horák.

V sobotu ráno sice přešla přes Velkou Bystřici dešťová fronta, ale odpoledne, kdy program festivalu začínal vystoupením dětských folklorních souborů se už na V. Bystřici smálo letní sluníčko. V sobotním festivalovém programu se představily DFS Malý Mionši z Dolní Lomné, Vysočánek z Hlinska, Hanýsek ze Šakvic se skvělou rodinnou muzikou sourozenců Osičkových a výborně tanečně připravený Jarošáček z Mělníka. Pochopitelně nechyběly domácí DFS od nejmladší Čekanky, přes Krušpánek, po nejstarší Kanafasku. Zatím co zaplněné Zámecké náměstí mohlo po skončení dětské části festivalu poslouchat v doplňkovém programu  koncert pražské skupiny Irish Dew hrající tradiční irskou a skotskou hudbu a původní skladby v keltském duchu, sešli se vedoucí souborů k besedě s lektory festivalu. Těmi letos byli Marie Mrvová z Veselíčka, Anna Maderičová z Uherského Hradiště, prof. Pavel Klapil z Olomouce a manželé Eva a Jaroslav Štikovi z Rožnova po Radhoštěm.

Ve  večerním pořadu s názvem „V dobrym zme se zešli“,  vystoupili Jarošovci z Mělníka, Úsměv z Horní Břízy a diváky očekávaní zahraniční hosté Lidového roku 2007. Dědinská folklórna skupina Hájiček ze slovenského Chrenovce-Brusna představila zejména originální zpěvy svého regionu. Orchestr a sbor lidové písně ze Sankt Petěrburgu si vysloužil skandovaný potlesk při těch nejznámějších ruských lidových písních a obdiv diváků sklidilo vystoupení mexického souboru Hueyitlatoani. Sobotní program oficiálně zakončil ohňostroj ve 23 hodin. Do pozdních hodin se však ještě na náměstí hrálo a zpívalo nebo besedovalo u početných stánků s lahodným burčákem.

Do překrásného svátečního nedělního rána diváky na Hané přivítaly písně mužského sboru Rovina z Olomouce. Po nich předvedly lidové zvyky, výroční obyčeje a tradice svých regionů, na které je festival Lidový rok především zaměřen, Bartošovci ze Zlína, Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín, Jarošovci z Mělníka, Úsměv z Horní Břízy a Olešnica z nedalekých Doloplaz.

Hodina po poledni patřila ještě jednou slovenskému Hájičku, který se s velkobystřickým publikem rozloučil vytrubováním na trombity. Poté začal závěrečný festivalový galaprogram „Debe decke tak belo“, při kterém měly stovky diváků možnost se ještě jednou  potěšit lidovou hudbou, písní a tancem v podání všech dospělých FS. Vše zahájili bravurní bartošovští odzemkáři v čele s Petrem Grebeněm a domácí Mladá Haná s novým pásmem tanců z Lipenského Záhoří. Diváci se dobře bavili u „Řemesel“ Mistříňanů, „Trnek“ domácí Hané i pásem sympatických Jarošovců. Pochopitelně nic svému jménu nezůstal dlužen vynikající Úsměv z Horní Břízy. Finále programu patřilo souborům z Ruska a Mexika, k niž se navíc přidal  poslední zahraniční host – srbský Folklorní soubor při chrámu sv. Jiří v Bělehradě.

Předseda spolupořádajícího Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica v závěru vyzvedl opět zvýšenou laťku kvality festivalu, ocenil úsilí všech organizátorů v čele s ředitelkou festivalu Jarmilou Možíšovou a dramaturgem Josefem Langerem. Rovněž jménem FOS ČR poděkoval všem sponzorům, z nichž největší dík patřil generálnímu sponzorovi letošního ročníku společnosti INSTA Velká Bystřice. Další díky patřily samozřejmě i ČD  a řadě ostatních sponzorů festivalu. Nemalou finanční podporu poskytl i letos Olomoucký kraj. Velmi pomohla i finanční pomoc od  Ministerstva kultury ČR  a Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

18. ročník FF LIDOVÝ ROK ve Velké Bystřici doprovodila tématická výstava „Co belo, belo“ s podtitulem „Památky z hanáckých gruntů a chalup“ připravená Broňou Millou. Řemeslný jarmark, který se konal po oba dny na Zámeckém náměstí, již jen dokreslil celkovou vynikající atmosféru letošního festivalu

 Příjemné počasí závěru léta přilákalo na všechna vystoupení i na jarmark lidových řemesel a výrobků zatím největší množství návštěvníků v historii Lidového roku
15.7.2018 17:05:06 | přečteno 188x | petr.nakladal
 
load