Město Velká Bystřice

Oficiální informační portál
2.7.2022
 
 

Vyhledávání

Kultura

Zcela právem bývá Velká Bystřice označována za kulturní centrum regionu. Bohatá tradice sahá do 19. století, ve kterém zde začali působit moravské čtenářské a pěvecké spolky, ochotnické divadlo a další.  Dnes folklorní tradice udržuje zejména národopisný soubor Haná, který je jedním z pořadatelů kulturního cyklu Hanácký rok v Bystřici. Cyklus zahrnuje celou řadu místních lidových tradic, bystřické selské trhy a především mezinárodní folklorní festival Lidový rok.
Raritou obce je chrámový pěvecký sbor vedený P. Josefem Olejníkem, skladatelem liturgické hudby. Velkobystřický sbor zpíval např. při návštěvách papeže Jana Pavla II. na Velehradě a v Olomouci, v jeho repertoáru jsou i národní písně.
Příznivci trampských, country, bluegrassových a folkových skupin si pravidelně přichází na své návštěvou folkových festiválků - červnového Hanáckyho Nashvillu a podzimního Bystřického banja, které organizuje velkobystřická country kapela - MS Band.
Každoročním svátkem pro milovníky rockové hudby se stává letní open air festival Hanácké Woodstock.
Město je sídlem mikroregionu Bystřička a místní informační centrum návštěvníkům nabídne program přesně podle jejich přání. 

 
load