Osobní bankrot neboli oddlužení

Přerůstají Vám dluhy až po hlavu? Už nevíte kudy ven z bludného kruhu dluhů?

 

Jedna složenka na nájem, druhá na úhradu elektřiny, třetí na zaplacení pojištění automobilu, upomínka dluhu za telefonní služby, nedoplatek elektřiny, výzva k zaplacení dluhu na komunálním odpadu, žaloba na zaplacení dlužné částky, elektronický platební rozkaz, exekuční příkaz. Doma máte prázdnou lednici, potřebujete nakoupit, ale v peněžence máte 500 Kč, ze kterých musíte dceři zaplatit školní obědy. Minulý měsíc jste si půjčil peníze od matky, předminulý měsíc od otce, před půl rokem od kamaráda, kterému se snažíte půjčku splácet. Nemáte jinou možnost než obrátit se na banku, která by Vám půjčila nějaké peníze. Odcházíte z banky, kde jste nepořídili a čtete právě noviny, kde Vás zaujme inzerce s nápisem „Půjčíme Vám ihned 150.000 Kč, bez ručitele a bez poplatků.“ A opět uzavíráte další smlouvu o půjčce. Tohle není řešení!

Od 1. 1. 2008 mají dlužníci možnost zbavit se svých za léta nahromaděných závazků formou oddlužení. Tuto možnost jim dává insolvenční zákon. Od 1. 1. 2014 je možné oddlužení i u podnikatelů a také je novinkou, že si manželé mohou podat návrh na povolení oddlužení jeden za oba. Oddlužení má své výhody, ale souvisí s ním i určitá rizika.

Výhodou oddlužení je, že dlužník může „vynulovat“ své závazky plynoucí ze spotřebitelských úvěrů, splátkového prodeje či například z hotovostních úvěrů. Díky rozhodnutí soudu o zahájení insolvenčního řízení jeho dluh dál nenarůstá o úroky a sankční poplatky. Případná exekuce, která na dlužníka byla nařízena, se po zahájení řízení zastavuje. Formou osobního bankrotu či oddlužení se nemůže dlužník zbavit zajištěných závazků – tj. především hypotéčních úvěrů nebo leasingu. V těchto případech totiž dlužník za své závazky ručí nemovitostí či movitostí.

Oddlužení sebou nese i určitá rizika. V případě, že soud návrh na oddlužení zamítne, může stanovit, aby byl úpadek řešen konkursem (prodej Vašeho majetku). Dluhy, které by nebyly z prodeje majetku splaceny, nezaniknou, ale jsou dále vymáhány. Dalším rizikem je to, že soud může vyžadovat před rozhodnutím o návrhu, aby dlužník zaplatil zálohu na náklady řízení, a to až do výše 50.000 Kč. Nebude-li záloha uhrazena, soud může řízení zastavit. Tato záloha se neodvíjí od Vašich příjmů, nezáleží na tom, že ji nemáte z čeho uhradit.

Oddlužení není pro všechny dlužníky. Oddlužení není pro lidé s nízkými příjmy, dlužníky, kteří sledují nepoctivý záměr, dlužníky, kteří mají jen jednoho věřitele.

Existují dva způsoby oddlužení. V návrhu na oddlužení si můžete uvést způsob, kterým chcete oddlužení řešit, a to zpeněžení majetku nebo splátkový kalendář. Jinými slovy: buď přijdete v podstatě o veškerý majetek, který vlastníte, nebo o všechny příjmy v následujících pěti letech. I přesto musíte být schopni v průběhu oddlužení uhradit aspoň třetinu dluhů. Pokud na to nemáte dost velké příjmy nebo majetek, soud vaši žádost zamítne. O způsobu vašeho oddlužení ovšem budou rozhodovat také věřitelé.

Pokud se rozhodnete jít do oddlužení, je potřeba pečlivě vyplnit návrh na povolení oddlužení.

Pokud se potřebujete na něco bližšího zeptat, obraťte se od pondělí do pátku na:
DLUHOVOU PORADNU CHARITY OLOMOUC
Wurmova
779 00 Olomouc

e-mail: skp@olomouc.charita.cz
web: www.olomouc.charita.cz
tel.: 585 203 102
Eva Kubečková, koordinátorka: 603 871 809
Eva Koblihová, sociální pracovnice: 736 764 804
Služby jsou zdarma! Můžete zaslat SMS s prosbou o zavolání a my Vám zavoláme zpět.

Vytvořeno 9.3.2015 18:36:00 | přečteno 1105x | martina.skalova
load