Jakou cenu má váš podpis

Obrázek s paragrafy

I malý dluh se může přehoupnout do exekuce

Bydlíte sama a cítíte se osaměle? Zazvonění zvonku může být pro Vás okamžikem změny, někdo přichází. Jdete ke dveřím a tam stojí pohledný a sympatický muž. Povídá si s Vámi a vy ho pouštíte dále. Muž se představí, že je vyslán společností, která nabízí telefonní služby. Vy máte jen pevnou linku, nabízí Vám zdarma mobilní telefon a výhodný tarif. Podmínkou je, že tato akce trvá jen tento týden. Smlouvu můžete podepsat do konce týdne, ale to byste musela do vzdáleného města. Nyní vše můžete vyřídit hned. Muž Vám slíbí, že vše vyřídí, tedy ukončení smlouvy u současného operátora a zruší telefonní linku. Smlouvu podepíšete. Za měsíc zjistíte, že musíte hradit dvě služby u dvou operátorů! A když zrušíte pevnou linku, musíte uhradit pokutu za zrušení! A sympatický muž je pryč.

Jak lze tomuto můžete předejít? Pokud opravdu potřebujete změnu telefonního operátora či jinou službu, doporučujeme Vám prostudovat nabídku na trhu a tyto nabídky porovnat. Přečtěte si obchodní podmínky, zaměřte se na různé poplatky, podmínky odstoupení od smlouvy, sankce apod. Informujte se u rodiny, známých, sousedů. Pečlivě si přečtěte smlouvu ještě před jejím podpisem. Nechte si čas na rozmyšlenou a nepodepisujte ji ihned. Smlouvu zkonzultujte s někým, komu důvěřujete, popř. v bezplatné poradně. Pokud je Vám obchodním zástupcem nabízena při uzavírání smlouvy nějaká výhoda, ujistěte se, že tato výhoda je uvedena ve smlouvě. Ústní sliby totiž v případě sporu většinou nemůžete prokázat. Při kontaktu s obchodním zástupcem, se ptejte na jméno, vyžádejte si jeho služební průkaz a pracovní telefonní číslo. Budete-li mít pocit že něco není v pořádku, zavolejte do příslušené organizace a ověřte si jeho totožnost. Neposkytujte mu své osobní údaje, pokud si nejste jisti, jestli Vám podává pravdivé informace, nebo když o službu nemáte zájem. Nepouštějte podomního prodejce do domácnosti! Pokud ho pustíte dále, bude mít více času přinutit Vás k podpisu smlouvy a bude pro Vás obtížnější se ho zbavit. V některých městech a obcích je podomní prodej zakázán (seznam obcí je uveden na webových stránkách Asociace sdružení obrany spotřebitelů). Pokud si službu sjednáte a zjistíte, že cena za službu je vyšší, než která je uvedena ve smlouvě, uplatněte reklamaci. Ta musí mít písemnou podobu. Jestliže jste smlouvu uzavřeli mimo prostory obvyklé k podnikání obchodníka (např. u vás doma), můžete od této smlouvy písemně odstoupit bez jakékoliv sankce do 14 dnů od jejího podpisu.

Pokud si myslíte, že se Vám nemůže nic stát, že Vám nemůže nikdo nic vzít, protože vlastně nic nemáte, mýlíte se! I malý dluh se může přehoupnout do exekuce, kdy naroste o další náklady a exekutor Vám může zablokovat účet, může provádět srážky z důchodu anebo dokonce můžete přijít i o dům, kde bydlíte.

 

Pokud se potřebujete na něco bližšího zeptat, obraťte se od pondělí do pátku na:
DLUHOVOU PORADNU CHARITY OLOMOUC
Wurmova
779 00 Olomouc

e-mail: skp@olomouc.charita.cz
web: www.olomouc.charita.cz
tel.: 585 203 102
Eva Kubečková, koordinátorka: 603 871 809
Eva Koblihová, sociální pracovnice: 736 764 804
Služby jsou zdarma! Můžete zaslat SMS s prosbou o zavolání a my Vám zavoláme zpět.

Vytvořeno 9.3.2015 18:34:37 | přečteno 992x | martina.skalova
load