Tisková zpráva Lidový rok® 2019

P9060048

Ve Velké Bystřici skončil XXIX. ročník folklorního festivalu.

Tisková zpráva z XXIX. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok®.

Ve Velké Bystřici proběhl ve dnech 6. – 8. 9. 2019 XXIX. ročník mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok®. Pořádá jej město Velká Bystřice ve spolupráci s folklorním souborem Haná a Hanáckým folklorním spolkem. Záštitu převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a Olomoucký kraj rovněž festival finančně podpořil.

Pozvání pořadatelů k účinkování v letošním roce přijalo 14 dospělých a 8 dětských folklorních kolektivů. Ze zahraničí do Velké Bystřice zavítaly 3 soubory. Z největší dálky, z Číny, přijel Folk Art Troupe of Fuchuan. Oproti němu doslova co by kamenem dohodil to měl soubor Bodrog ze severomaďarského městečka Sárospatak. Oba soubory se představily již v pátek občanům sousední obce Přáslavice.
Jen 14 dní před festivalem přišla ještě nabídka účasti skupiny z Kapverdských ostrovů. Přijali jsme ji a zadělali si tím na několik bezesných nocí. Kapverďané do poslední chvíle nevěděli, zda obdrží potřebná víza. Že skutečně přijedou nám oznámili až den před zahájením festivalu.
Druhou vrásku na čele pořadatelů ryla nepříznivá předpověď počasí avizující převážně deštivý víkend.

V bystřickém amfiteátru se první festivalový pořad uskutečnil v pátek. Příznivce slovenského folkloru potěšil olomoucký soubor Dunajec, který v loňském listopadu dvěma velkými koncerty v Moravském divadle Olomouc oslavil 60 let činnosti. Krátce před skončením pořadu se začala naplňovat meteorologická hrozba a déšť s menšími přestávkami trval až do sobotního odpoledne. Program dětských folklorních souborů, ve kterém se představily soubory Hořeňáček z Lázní Bělohrad, Kyjovánek z Kyjova,  Malá Ostravica z Frýdku-Místku, Dětské taneční studio Odrášek z Brna a Krušpánek, Čekanka i cimbálové muziky Krušpánek a Topol z Velké Bystřice, byl přesunut do kulturního domu Nadační. Děti tak mohly předvést nacvičená pásma v suchu, teple a pohodlí. Na druhou stranu je přesun bohužel vždy poznamenán menší diváckou návštěvou. Dětské kolektivy ale vše zvládly na jedničku, a tak přítomní lektoři Anna Maděričová z Uherského Hradiště, Ladislav Vrchovský z Ostravy a Jaromír Synek z Velké Bystřice mohli hlavně chválit.
Dětští tanečníci a muzikanti také již tradičné zašli malým vystoupením potěšit seniory v Domě pokojného stáří sv. Anny.

S postupujícím odpolednem se počasí umoudřilo natolik, že umožnilo další programy uskutečnit již v amfiteátru. Soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí předvedl adventní zvyky ze středních Čech, další porci slovenského folkloru přidal brněnský Púčik. Plnícímu se hledišti se poprvé představili Maďaři, Číňané i Kapverďané. Závěr večerního programu obstaral domácí soubor Haná pásmem „Čarování“, kterým připomněl nadcházející devadesátiny jeho autora a dlouholetého souborového choreografa Jiřího Čady.

Skvělou tečkou a vyvrcholením sobotního večera byl koncert legendární skupiny Spirituál kvintet. Tato nejstarší česká folková skupina oslaví příští rok 60 let od svého vzniku a oznámila, že po tomto jubileu ukončí svoji činnost. Stovky příznivců si proto nenechaly ujít jednu z posledních příležitostí tuto kapelu nejen vidět a slyšet, ale také si s ní spontánně zazpívat známé písně.

Nevlídné mrholení provázelo i nedělní ráno. Po mši svaté se malá delegace vydala na místní hřbitov, aby u hrobu uctila 10. výročí úmrtí zakladatelky festivalu Lidový rok, někdejší umělecké vedoucí souboru Haná, olomoucké spisovatelky Heleny Lisické.

Dopolední volná vystoupení souborů se odehrávala na nové scéně – piazzettě před KD Nadační. Odpolední festivalové finále uvedl program „Osobnosti Hané“ připravený spolupořádajícím Hanáckým folklorním spolkem. Na osobnosti hanáckého folklorismu Ludmilu Mátlovou – Uhrovou, Aloise Běhala, Jana Poláčka, Valerii Hladkou, Evu Flašarovou a Jana Bečáka v něm vzpomínaly soubory Haná Přerov, Hanačka a Hanácká mozeka Litovel, Klas Kralice na Hané, Mánes Prostějov a Hanácký mužský sbor Rovina Olomouc.

Závěrečnému festivalovému programu předcházelo ocenění vítězů velkobystřické soutěže o nejkrásnější okno, předzahrádku či udržované veřejné prostranství. Ceny kromě bystřických představitelů předávali i milí hosté: poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČS Tomáš Zdechovský a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Milan Klimeš.

Velké festivalové finále s názvem „Debe decke tak belo“ zahájilo vystoupení skvělých a skromných hudebníků a tanečníků čínského souboru z Fuchuanu. Přivezl k nám i originální „Long drum dance“ zapsaný do národního kulturního dědictví Číny. Vystoupení svých krajanů přihlíželi i zástupci čínské ambasády. Temperamentními tanci tokajské oblasti se s Bystřicí rozloučil soubor Bodrog. Čtyřlístek z Nového Strašecí pobavil kladenskou havířskou tancovačkou „To je to město“. Handrlák z Kunovic v „Částkovském škádlení“ vysvětlil i původ svého názvu. U Sedmikvítku z Frenštátu pod Radhoštěm se krásně nesly mužské hlasy a oslnil sólový odzemkář. Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí u diváků vyhrála pásmem s romskou tématikou „V Krmelině na dolině“. Brněnský Púčik se představil jako soubor v Česku špičkově interpretující slovenský folklor. Domácí Haná připomněla výročí Heleny Lisické zpracováním její pověsti „Boškovští sklinkaři“ a Str.Haná zase jubileum Jiřího Čady jeho choreografií „Poďme všeci do zeli“. Na úplný závěr diváky doslova zvedly z lavic amfiteátru africké rytmy souboru Bawtuquinhas z Kapverdských ostrovů.
Lektoři mohli i při hodnocení dospělých souborů s radostí konstatovat vysokou úroveň všech účinkujících – tanečníků i hudebníků i zpěváků, stejně jako dramaturgickou pestrost. Pořad dospělých souborů s humorem a v hanáčtině uváděl Jiří Vrba z Němčic nad Hanou.

Po delší době byla v rámci MFF Lidový rok realizována ediční činnost. Publikace Helena Lisická a Velká Bystřice vychází k připomínce letošního 10. výročí úmrtí a rovněž nedožitých devadesátin v roce příštím zakladatelky festivalu Lidový rok, někdejší umělecké vedoucí souboru Haná a olomoucké spisovatelky.

S radostí pořadatelé festivalu přivítali dramaturgický počin kurátora „galeriezet“ Jaroslawa Pastuszaka, jemuž se podařilo v termínu festivalu realizovat výstavu obrazů Lenky Jurečkové „Inspirace folklorem“. Lidové tradice se pro malířku pocházející z Bzence staly dominantním námětem tvorby. Inspiraci čerpá v živém folklorním dění jihovýchodní Moravy a moravsko-slovenského pomezí.

Festival jako vždy doprovodil jarmark lidových řemeslníků (kovář, předení, stříhání ovcí...) a výrobců regionálních produktů (hanácké koláče, burčák, minipivovary...), návštěvníkům byly k dispozici stánky s bohatým občerstvením, nechyběly ani pouťové atrakce.

Generálním sponzorem je firma Go4Games, dalšími sponzory pak společnosti Strabag, Česká spořitelna, EGT, Ferona, Nutrend, INPOL, Florcenter, Hotel Zámek, Ditana, Gold Office, Seko, Elpremont, Rostislav Simkovič, FTP, Agrospol, TescoSV, MAKRO a Čeroz. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Olomouc, Rádio Haná, Rádio Proglas, Olomoucký deník Profit a Hanácké noviny.

Příští, jubilejní XXX. ročník Lidového roku se uskuteční ve dnech 4. až 6. 9. 2020.
Vytvořeno 17.9.2019 12:02:55 | přečteno 574x | petr.nakladal
load