Velká Bystřice v červencovém vydání olomouckenovinky.cz

Přístup k IC ze Zámeckého náměstí

Rozhovor se starostou města o projektech realizovaných v rámci dotačních titulů


Regionální operační program Střední Morava patří mezi nástroje, kterými jsou podporovány investice v cestovním ruchu. Jejich cílem je vyzvednutí atraktivních míst v regionu a využití přírodního a kulturního potenciálu Olomouckého a Zlínského kraje k přilákání turistů.

Také díky zajímavým projektům, které jsou realizovány za finančního přispění Evropské unie z ROP Střední Morava, se tento cíl daří naplňovat. Atraktivita regionu roste a na Střední Moravu přijíždí stále více turistů, dokládají čísla o návštěvnosti za minulý rok. Olomoucký a Zlínský kraj zaznamenaly nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů. Olomouckenovinky.cz o tom informovala mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Michaela Linhartová.

Podle zprávy Českého statistického úřadu na území obou krajů zavítalo v roce 2013 více než 950 tisíc turistů z tuzemska i ze zahraničí. K přílivu návštěvníků přispívají různé aktivity a projekty v oblasti cestovního ruchu, které vznikají i díky dotacím z ROP Střední Morava.

Například ve Velké Bystřici na Olomoucku vybudovali díky evropským dotacím hned několik projektů s vazbou na cestovní ruch, mimo jiné i amfiteátr v zámeckém areálu nebo galerii a informační centrum v západním křídle zámku.

„Bez podpory z ROP Střední Morava bychom nemohli tyto krásné a oceněné projekty vůbec realizovat“, říká starosta Nové Bystřice Marek Pazdera. „Cykloturistický rekreační potenciál údolí řeky Bystřice významně podpořila i realizace projektu cyklostezky z Velké Bystřice do Hluboček přes Mariánské údolí. Po otevření cyklostezky bylo při sčítání cyklistů napočítáno neuvěřitelných 10 tisíc uživatelů za týden“, doplňuje starosta zajímavou informaci o dalším projektu spolufinancovaném z ROP Střední Morava.

V poslední době bylo pro veřejnost otevřeno hned několik míst spolufinancovaných z ROP Střední Morava, která svojí výjimečností lákají k návštěvě. Na území Olomouckého kraje je to například originální Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií výroby tohoto chuťově výrazného sýra s nezaměnitelným aroma.

Milovníci vojenské historie se mohou vypravit do nově otevřeného fortu tzv. Lagerfortu XIII, který je součástí unikátního systému opevnění kolem města Olomouce, které zahrnovalo desítky fortů a další pevnostní stavby. ROP Střední Morava přispěl na rekonstrukci již 5ti těchto historicky cenných objektů, které se nacházejí buď přímo v Olomouci, nebo v jejím bezprostředním okolí. Také návštěvníci, kteří vyznávají aktivní dovolenou třeba na kole, mohou využít několik nových cyklostezek. Před nedávnem byla například otevřena tzv. Hvězdná cyklostezka spojující Olomouc se Šternberkem.

Střední Morava dostane od EU 310 milionů na opravy silnic.

Evropskou unií z ROP Střední Morava bylo v oblasti cestovního ruchu doposud podpořeno 110 ubytovacích zařízení, 12 lázeňských zařízení, 29 lyžařských středisek, 94 galerií, muzeí a jiných kulturních expozic nebo 14 koupališť. Nově vzniklo 122 kilometrů cyklostezek. Investice do cestovního ruchu s sebou přinesly i vznik více než 1 000 nových pracovních míst.

http://www.olomouckenovinky.cz/zpravy/regiony/dotace-evropske-unie-velmi-zvysily-cestovni-ruch-v-kraji/


Vytvořeno 15.8.2014 17:05:37 | přečteno 674x | martina.skalova
load