Velká Bystřice v červencovém Právu

výhled na park a zámek z amfiteátru

Velká Bystřice s podporou evropských dotací vybudovala hned několik projektů s vazbou na cestovní ruch

Olomoucký a Zlínský kraj zaznamenaly loni nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů. Podle zprávy Českého statistického úřadu na území obou krajů zavítalo v roce 2013 více než 950 tisíc turistů z tuzemska i ze zahraničí.

„K přílivu návštěvníků přispívají různé aktivity a projekty v oblasti cestovního ruchu, které vznikají i za pomoci dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava,“ tvrdí mluvčí úřadu regionální rady Marcela Linhartová.

Například ve Velké Bystřici na Olomoucku podle ní vybudovali s podporou evropských dotací hned několik projektů s vazbou na cestovní ruch, mimo jiné i amfiteátr v zámeckém areálu nebo galerii a informační centrum v západním křídle zámku.

„Bez podpory z ROP Střední Morava bychom nemohli tyto krásné a oceněné projekty vůbec realizovat,“ uvedl velkobystřický starosta Marek Pazdera (ODS) s tím, že cykloturistický rekreační potenciál údolí řeky Bystřice významně podpořila i realizace projektu cyklostezky z Velké Bystřice do Hluboček přes Mariánské údolí. „Po otevření cyklostezky bylo při sčítání cyklistů napočítáno neuvěřitelných deset tisíc uživatelů za týden,“ upozornil starosta.

Svojí výjimečností však lákají k návštěvě i další místa spolufinancovaná z ROP Střední Morava, otevřená pro veřejnost v poslední době. Na území Olomouckého kraje je to třeba originální Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií výroby tohoto chuťově výrazného sýra s nezaměnitelným aromatem.

Milovníci vojenské historie se mohou vypravit do nově otevřeného fortu, takzvaného Lagerfortu XIII. Ten je součástí unikátního systému opevnění kolem města Olomouce, které zahrnovalo desítky fortů a další pevnostní stavby. Návštěvníci, kteří vyznávají aktivní dovolenou třeba na kole, zase mohou využít několik nových cyklostezek. Před nedávnem byla například otevřena Hvězdná cyklostezka spojující Olomouc se Šternberkem.

Ve Zlínském kraji se turisté mohou vypravit do Baťova institutu, který vznikl rekonstrukcí továrních budov 14 a 15 bývalého výrobního areálu. „V tomto kulturním stánku si mohou prohlédnout mimo jiné ojedinělou expozici Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost, která byla nedávno vyhlášena Muzejní výstavou roku 2013,“ uvedla Linhartová.

Zajímavým turistickým cílem je podle ní také Archeoskanzen v Modré, kde několik expozic prezentuje ukázku písemnictví, života, tradic a kultury z dob Velké Moravy.

I tady před nedávnem slavili, a to deset let od chvíle, kdy unikátní skanzen přivítal první návštěvníky. Od té doby se ale areál i s podporou ROP Střední Morava značně rozrostl. Za návštěvu stojí i o pár kilometrů dál ležící Velehrad s proslavenou bazilikou a novým turistickým centrem, zrealizovaným rovněž díky evropských dotacím.

Z ROP Střední Morava bylo v oblasti cestovního ruchu doposud podpořeno 110 ubytovacích zařízení, 12 lázeňských zařízení, 29 lyžařských středisek, 94 galerií, muzeí a jiných kulturních expozic nebo 14 koupališť. Nově vzniklo 122 kilometrů cyklostezek. „Investice do cestovního ruchu s sebou přinesly i vznik více než 1000 nových pracovních míst,“ upozornila Linhartová.


Vytvořeno 15.8.2014 16:59:44 | přečteno 668x | martina.skalova
load