Město Velká Bystřice

Oficiální informační portál
2.7.2022
 
 

Vyhledávání

VB stara pohlednice

Historické okénko

...z archivu vybírá městský videokronikář Jaroslav Jerry Koš

Ve fotoarchivu Košových se našla zatoulaně uložená sadu dvaatřiceti fotografií z našeho městečka - tehdy obce - z počátku devadesátých let. Byla nafocena pro první vydání Orientačního plánu obce Velká Bystřice v roce 1993 a docela jsme s údivem hleděli, jaké firmy, společnosti, obchody a řemeslníci v naší obci působili. Při jejich prohlídce si můžete i zasoutěžit, zda jste již zasloužilými pamětníky. Fotografie jsme poskládali za sebou tak, že po shlédnutí každé se objeví řešení, zda jste ji poznali. Ty poznané si počítejte - dojdete-li k výsledku, že z 28 ukázek poznáte dvacet, jste hoden (hodna) titulu "Občan-pamětník". Takže - pátrejte, o jakou firmu či bystřický objekt jde - určitě jich poznáte alespoň polovinu a zasloužíte si alespoň uznání jako "Bystřický pamětnětník - čekatel":-)


Na návštěvu DPS zavítal ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas i s vedoucí kanceláře Nagyovou, které se v závěru záznamu připletla pod nohy černá kočka, což se jí (i panu ministrovi) zřejmě stalo osudné...;-)


30. 3. 2009 - Návštěvy politiků ve Velké Bystřici I
Ivan Langer jako ministr vnitra a to u přílažitosti otevření nově zrekonstruovaného Obvodního oddělení policie Velká Bystřice (videozáznam uvádíme se svolením velitele této instituce pana Pavla Chrudiny).


13. 11. 1999 - 1. Bystřické banjo
záznam vzniku tradice pořádání Bystřického banja z našem městečku. Uvidíte všech devět vystupujících skupinu a uprostřed vystoupení jedné z nich průchod kamery středem sálu od jeviště až po tradiční "bufáč" pod balkonem, při kterém je zachycena velká část obličejů účastníků. Pokud jste tam byli, určitě se najdete - a snad se i poznáte, i když jsme byli tak mladí...


26. 11. 1998 - Volba starosty
Videozáznam zachycuje volbu starosty, jeho zástupce (jak se tehdy funkce místostarosty nazývala) a pěti členů rady města Velká Bystřice. Mimo jiné je zde zdokumentován jeden zajímavý moment: Odstupující starosta Ing. Čestmír Hradil překvapil přítomné tím, že vytvořil tradici povolebního předávání poháru starosty. Krásný kriegel zdobený uměleckým kováním byl osobní dar nějakého německého potentáta, který Čestmír věnoval k předávání mezi starosty po jejich výměněně na radnici.


10. 11. 1998 - Předvolební mítink
Čtvrthodinový sestřih z velmi zdařilého předvolebního mítinku úspěšné volební strany nezávislých kandidátů "Za prosperitu a demokracii". Byla to příprava na volby garnitury nástupců vedení města po ukončení vedení radnice starostou Ing. Hradilem, kterou představovali převážně mladší, nadějní kandidáti. Za povšimnutí jistě stojí nabitý zámecký divadelní sál, skvělá sousedská atmosféra i zachycení mnoha, dnes už nežijících spoluobčanů. Není bez zajímavosti, že tato volební strana následně komunální volby nejen vyhrála, ale získala téměř dvě třetiny všech volebních hlasů našich občanů. Vítejte na bystřickém zámku z konce dvacátého století, kdy jeho chod dlouhá léta úspěšně řídil jeden z kandidátů - Petr Jahoda.


Listopad 2009 - výstava 20 let po Listopadu (sestřih)


16. 1. 1998 - "Přátelé" poprvé na bystřickém potlachu
Dnes představujeme olomouckou trampskou skupinu Přátelé, která měla ty nejpodstatnější zásluhy na pozdějším pořádání Bystřického banja snad celé první desetiletí jeho existence. Její hlavní protagoniské - Šimon a Palec - již delší dobu šilhali po uskutečnění takového záměru a když jsme své představy později dali dohromady, bylo to jasné. Tím podstatným krokem však byla jejich první bystřická prezentace na potlachu v lednu roku 1998, který vám dnes můžeme předvést v plné kráse. Tehdy totiž vystoupili posíleni o řadu dalších vynikajících muzikantů a dovolím si tvrdit, že takový další záznam z jejich historie už neexistuje...

Stálé zdraví, přátelé bystřické videokroniky, trampské muziky a písní zejména! Dnes jsem sáhl poměrně hluboko do bystřické historie a zpracoval projekt z roku 1997 - jeden z nejstarších z mých kamer vůbec. Jde až ke kořenům pozdějšího vzniku přehlídky Bystřické banjo. Byla to akce, která překvapila samého pořadatele Jerryho, protože hospoda Nadační včetně nálevny prostorově nápor tlachajících téměř nezvládala, ale jak se říká "dobrých lidí se vejde". Na té návštěvnosti byla nejradostnější skutečnost, že mezi přítomnými byla minimálně stovka domorodých bystřičáků a kamarádů z okolí, nadšeně zpívajících a tleskajících. Mezi nimi takové celebrity jako byl bard bystřických trampských písní "Klének" - Jara Klenovský a další pamětníci dávných bystřických trampských táboráků. Dnes už mnozí z těch tehdy tlachajících mezi námi nejsou a tak je skvělé, že si můžeme zblízka prohlédnout všechny ty pozdější průkopníky trampského zpívání u nás.

2013 - kulatá výročí školních budov: 140 let od postavení přízemní budovy u silnice, 80 let od výstavby moderní budovy stavitelem Kolbem a 30 let od dokončení poslední přístavby.
S úctou se skláníme před prací všech kantorů, kteří za spolupráce rodičů a přátel soustředili mnoha zajímavých exponátů a dokumentů rozsáhlých výstav a panelů, na kterém se podílel i dlouholetý, dnes emeritní ředitel této školy Jan Bugno. Díky všem!


1. 6. 1998 - Velká Bystřice městem
V pátek, 5. června 1998, zaznělo obcí v pravé poledne za vyzvánění bystřických kostelních zvonů z místního rozhlasu toto slavnostní hlášení:
"Vážení spoluobčané, vyslechněte si významnou zprávu.
Včera odpoledne, půl tisíciletí od doby, kdy český král Vladislav II. povýšil Velkou Bystřici na městečko, jmenoval na půdě českého parlamentu jeho předseda Miloš Zeman obec Velkou Bystřici městem.
Historickou jmenovací listinu převzal z jeho rukou pan starosta Ing. Čestmír Hradil ve 13 hodin 12 minut..."


2008 - položení základního kamene stavby amfiteátru, náměstí a západního křídla zámku


2010 + 2020 - slavnostní schůze k 50. a 60. výročí MO Českého svazu zahrádkářů1992 - otevření a rychlé uzavření břidličného Dolu Jan u Velké Střelné ve vojenském prostoru Libavá
(Akce se zúčastnil i tehdejší premiér Petr Pithart, který svou libavskou misi zakončil odpoledním pobytem ve Velké Bystřici, kde se na zámku setkal i s bystřickými občany. Zdigitalizovaný záznam autorů z Palackého univerzity je doplněn mapkami, fotografiemi a textem pod souhrnným názvem Zločin za 70 milionů...)

29. 8. 2009 - Slavnostní otevření cyklostezek

2010 - Ples Mikroregionu Bystřička v Přáslavicích, 2013 - "Řekové" (soubor Haná) v Bystřici

5.2.2020 9:02:05 | přečteno 648x | petr.nakladal
 
load