Ročník 2011

Slavnost kroje 2011

Slavnost kroje 2011, obrázek se otevře v novém okně

Lidový kroj jsme oslavovali počtvrté

Vsadím se, že ani spousta domácích neví, co jsou „viléčka" nebo „darmovise"? Příležitost dozvědět se třeba i takové zajímavosti byla o letošní druhé květnové neděli při „SLAVNOSTI KROJE" již počtvrté. Uspořádalo ji o. s. Folklorum, soubory Mladá Haná a Čekanka se záštitou Hanáckého folklorního sdružení, za podpory města Velká Bystřice v rámci celoročního cyklu folklorních akcí „Hanácký rok v Bystřici".

Letos byl hlavním tématem kroj mužský. Říká se sice, že chlapi si na parádu až tak nepotrpí, když si však na sebe Hanák vezme „limcák" a na hlavu nasadí „člon" – tak to už je NĚCO! A tak po nedělní mši a tradiční hanácké svačince bylo u kostela možné vidět podoby kroje od chlapeckého, přes oblečení mládenců a ženicha až po oděv, který nosili ti nejstarší. Při zasvěcených výkladech se bylo možné dovědět mnohé o krojích z okolí Olomouce, Vyškova, Prostějova, Kojetína i z okrajových částí Hané – Holešovska nebo Záhoří. K vidění však nebyly pouze kroje hanácké, ale představili se i hosté z Podluží, moravských Kopanic, Valašska ba i z Horehroní a Detvy. Přehlídku krojů doplnilo vyprávění nestorů hanáckého folkloru, pana Boleslava Vacy (r. 1926) z Příkaz a Václava Tomečka (r. 1930) z Doloplaz. Svoje ševcovské řemeslo předvedl p. Marek, který šije i vyšívá boty k záhorským krojům.
Neděle v krojích vyvrcholila v májovým sluncem zalitém amfiteátru vystoupením folklorních souborů Pomněnka a Chasa zTvrdonic, Klas z Kralic, Haná z Přerova, Krajina a Dunajec z Olomouce, a domácích – Čekanky a Mladé Hané. Hrály cimbálovky Frgál a Tožtak z Olomouce, zpíval mužský sbor Rovina. Velký ohlas diváků sklidil svou hrou na gajdy (moravské dudy) pan Jan Smutný, z Vnorov. Škoda jen, že se pro nemoc nemohlo uskutečnit slíbené vystoupení dudáka skotského. Mohlo to být zajímavé setkání a srovnání.
Při doprovodných programech slavnosti se na padesát soutěžících všech věkových kategorií zúčastnilo tradiční Kuličkyády pořádané členy bystřické jednoty Orel a mnoho dětí mohlo potěšit maminky dárkem k jejich svátku vyrobeným v dílničce mateřského centra Bublinka.
Vše se odehrávalo za přítomnosti kamer České televize; reportáž z akce tedy snad v blízké době bude možné vidět v některém z pořadů s folklorní tématikou (Folklorní magazín, Folklorika).

Děkujeme všem, kdo se na úspěšném průběhu letošní Slavnosti kroje podíleli.

Za organizátory Broňa, Milan, Petr

Vytvořeno 8.5.2014 13:43:51 | přečteno 434x | Jiří Třísko
load