Rady (nejen) pro seniory

past na spotřebitele
Kdo líčí pasti na seniory aneb jak nenaletět šmejdům
Nejrůznější nepoctiví obchodníci a odvodníci, tzv. šmejdi neustále hrozí a je potřeba mít se před nimi na pozoru. Medializace problému vedla naštěstí k velkému pokroku jakv osvětě zranitelných spotřebitelů, tak v legislativě je chránící.
Do pozadí ustoupily předváděcí akce, nicméně kreativita šmejdů bohužel nijak nezeslábla. Rozmohlo se především podomní a telefonického nabízení dodávek elektřiny či plynu a podvodných internetových obchodů.
Následující řádky vás provedou mnohými pastmi a riziky, která v současné době číhají nejen seniory.


Na co vše si dávat pozor

karikatura smlouvyNabídky nejrůznějšího předraženého či nefunkčního zboží po telefonu, předváděcí a pouliční prodej, neseriózní e-shopy či podomní nabízení smluv o dodávkách energií.
ikona souboruVíce ZDEOdolejte trikům obchodníků

karikatura dárek zdarmaMějte na paměti, že hlavním zájmem každého obchodníka je zisk.
Sleva nikdy není zadarmo. Nedejte na křiklavé nabídky a nátlak typu "Časově omezená nabídka" či "poslední šance". Uvádění slevy či vedlejších poplatků tím nejdrobnějším písmem. Nabídka může přijít ze zneužité e-mailové adresy kamaráda.
ikona souboruVíce ZDENeříkejte ANO lehkovážně

paní říká ne„NE“ je kouzelným slůvkem, které nás chrání před obrovskými problémy.
Smlouvu opravdu lze uzavřít i přes telefon. Proto každé vaše „ano“ či jiný souhlasný projev v průběhu hovoru může znamenat závazné přijetí smlouvy. Zákon umožňuje od smlouvy uzavřené tímto způsobem odstoupit, a to do 14 dní od převzetí zboží.
ikona souboru
Více ZDE


Pozor na hovory s dodavateli energií

karikatura prodejce energieNěkdy dochází k tomu, že spotřebitel ani neví, že souhlasil s novou smlouvu, případně dodatkem k ní slůvkem „ano“, jímž reagoval na otázku dodavatele.
Novela energetického zákona účinná od 1. ledna 2022 posiluje ochranu spotřebitelů například tím, že zavádí povinnost bezodkladně předložit zákazníkovi písemné vyhotovení smluv uzavíraných po telefonu.
Nestihnete-li včas od smlouvy odstoupit, můžete ji ještě vypovědět ve lhůtě 15 dní od zahájení dodávek.
ikona souboruVíce ZDE


Když vás navštíví podomní prodejce

karikatura podomní prodejceBraňte se před podomními a pouličními prodejci, abyste nepřišli o peníze.Vyhněte se jim, nemluvte s nimi, opakujte slůvko "NE". Nezvěte je domů. Neotvírejte jim.
V našem městě je podomní prodej zakázán. Pokud budete takto obtěžováni kontaktujte policii nebo městský úřad.
ikona souboruVíce ZDEEnergošmejdi a novela zákona

karikatura kurýrV září 2021 český parlament schválil tzv. protišmejdskou novelu energetického zákona, která se snaží vypořádat s praktikami obchodníků s energiemi.
Zásadní změnou je, že spotřebitel bude moci bez sankce kdykoliv rozvázat svůj závazek se zprostředkovatelem, tedy vypovědět přihlášku do aukce či odvolat zprostředkovateli plnou moc.
Rovněž půjde bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou zprostředkovatelem.
ikona souboruVíce ZDE


Poznejte podvodný e-shop

karikatura nabídky zbožíNenakupujte v e-shopu, na jehož stránkách nejsou uvedeny identifikační údaje provozovatele.
Pozor na zprostředkovatele místo standardního e-shopu.Spotřebitel často nemůže rozpoznat, že uzavírá další smlouvu se subjektem mimo Českou republiku, nejčastěji z Číny.
Vyplývají z toho např. dlouhé dodací lhůty a téměř nemožné vrácení zboží či reklamace.
Napoví např. nemožnost platit dobírkou, špatný překlad textu stránek do češtiny, poznámka u dostupnosti zboží "skladem u dodavatele"apod.
ikona souboruVíce ZDE


Online seznámení? Raději ne

karikatura e seznamkaOnline seznamky lákají na měsíc na zkoušku zdarma nebo za sníženou cenu.
Pokud po zkušebním období členství aktivně neukončíte, seznamka vám jej automaticky prodlouží!
Od smlouvy můžete odstoupit do 14 dnů od registrace.
Nesdělujte seznamkám údaje ze svých platebbních karet.
ikona souboruVíce ZDE


Seniorská hypotéka. Vstupenka do ráje, nebo do pekla?

karikatura vstup do rájePodstatou reverzní či seniorské hypotéky je poskytnutí renty seniorovi, který naproti této výplatě zastaví svůj domov. Spolu se smlouvou o výplatě renty je uzavřena zástavní smlouva k nemovitosti.
Senior tedy zůstává vlastníkem a musí hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota.
Poskytovatelé reverzních hypoték lákají na slova, že vám vyplatí peníze a vy nic nesplácíte. Ve skutečnosti se ale jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky.
ikona souboruVíce ZDE


Pomůžeme vám s problémem

telefonní sluchátkoReklamace, problémy s nákupy na internetu, jak odstoupit od kupní smlouvy, jak vrátit zásilku, co s nepřehledným vyúčtováním služeb,
jak bezpečně přejít k jinému dodavateli energií...

Spotřebitelská poradna dTestu je tu pro vás každý všední den mezi 9. a 17. hodinou ne tel. čísle 299 149 009.
ikona souboruVíce ZDE


Zpracováno podle přílohy časopisu dTest.

Vytvořeno 21.11.2022 9:29:09 | přečteno 325x | petr.nakladal
load