Příběhy našich sousedů

Pozvánka příběhy našich sousedů

Pozvánka do olomoucké Pevnosti poznání na závěrečnou prezentaci žákovských projektů

Vzpomínky pamětníků z Prostějovska a Olomoucka ožijí díky audio reportážím žáků základních škol.
V pondělí 15. května 2023 od 16 hodin se v sále Pevnosti poznání v Olomouci uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, která dětem přibližuje vzpomínky deseti pamětníků z Prostějovska / Olomoucka, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Tým reprezentující naši Masarykovu základní a mateřskou školu si do projetku Příběhy našich sousedů vybral paní Broňu Millou.

ikona souboruProgram závěrečné prezentace

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Prostějovsku / Olomoucku  konal letos již potřetí, se zapojilo celkem 10 žákovských týmů. Pod vedením svých učitelů a vedoucích zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Svatoplukova, Olomouc, ZŠ Kokory, ZŠ Milady Petřkové, Velký Týnec, Masarykova ZŠ Velká Bystřice, ZŠ Troubky, ZŠ Čelechovice na Hané, ZS Olšany u Prostějova, ZŠ Němčice nad Hanou a Masarykova ZŠ Nezamyslice. V průběhu šesti měsíců děti nejprve natáčely vyprávění místních pamětníků a dohledávaly dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořily vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině května. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, jsou podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Evy Josefíkové regionálně známé i neznámé osobnosti. 

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Miroslav Kobza (novinář), Adam Svida (historik), Adéla Kubečková (pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla dětí i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vyberou tři vítězné týmy. Prezentace, kterou bude v Pevnosti poznání na adrese 17. listopadu 939/7, Olomouc moderovat Šimon Švub, je přístupná veřejnosti.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum, města Olomouce, obcí Velký Týnec, Velká Bystřice, Kokory, Troubky, Čelechovice na Hané, Olšany u Prostějova, Nezamyslice, a Němčice nad Hanou. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu třináctiletých a čtrnáctiletých dětí. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz. 

PR a média: Mgr.Věra Tůmová, vera.tumova@postbellum.cz, (+420) 723 316 120
Regionální koordinátor: Mgr. et Bc. Eva Josefíková,
eva.josefikova@postbellum.cz, (+420) 724 512 272


Vytvořeno 13.4.2023 14:24:16 | přečteno 292x | petr.nakladal
load